Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Psie zmysly

Psie zmysly

                     

     

Zrak

 

Šteniatko sa rodí slepé. Oči sa otvárajú až na 10 až 14 deň. Šteniatko začína reagovať na svetlo a tmu. Šteniatka sa ešte stále viac spoliehajú na svoj čuch a hmat. Až v 6 týždňoch začínajú získavať základné zrakové vnemy. Zrak sa dospievaním stále viac a viac zdokonaluje. Farebné videnie psa je nedostačujúce, ale aj napriek tomu pes za šera vidí výborne. Pes sa dokáže orientovať aj po tme a dokáže registrovať pohyb aj v úplnej tme.

 

   dg37.gif

 

 

      

 

     Čuch

 

Čuch je najdôležitejším psím zmyslom. Mimoriadne dôležitý je pre novorodené šteniatka. Šteniatka po narodení nevidia a nepočujú, ale čuch má dobre vyvinutý. Šteniatko po narodení reáguje na dotyk, teplo a pach. Mliečna žľaza uvolňuje feromóny vďaka ktorým sa šteniatko dostane k mliečnej žľaze aj keď ešte nevidí. Čím je šteniatko staršie, tým aj jeho čuch je dokonalejší. Zdokonaliť čuch psa sa dá aj výcvikom. Psí čuch je s porovnaním s človekom v priemere 100 krát citlivejší na rôzne pachy. Pes dokáže vyhľadať aj hárajúcu fenku. Psy si navzájom očuchávajú aj podchvostovú časť. Pes dokáže rozoznať pomocou čuchu aj pohlavie, či zdravotný stav druhého psa.

                                   

                                                                                                  

 

      

                                  

    Sluch

 

Šteniatka sa rodia hluché. Počuť začínajú až po desiatich dňoch od narodenia. Sluch je plne vyvinutý až v šiestich týždňoch života. Pes dokáže zachytiť aj zvuk, ktorý  ľudské ucho nedokáže zachytiť. Nie všetky plemená majú rovnako vyvinutý sluch. Niektoré počujú lepšie, iné zasa slabšie. Výborný sluch majú psy so spriamenými ušnicami. Pri výcviku pes reáguje najmä na intonáciu hlasu svojho cvičiteľa.

        

 

                                                                                          

 

 

      

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk

TOPlist