Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Výber a kúpa psíka

          Výber a kúpa psíka

                              

                         Pred kúpou

 

Skôr než si zaobstaráte psíka je potrebné, aby ste si všetko dobre zvážili a neunáhlili sa. V opačnom prípade môžete neskôr svoje unáhlené rozhodnutie oľutovať, alebo by na to mohol doplatiť psík . S kúpou psíka by mali všetci členovia rodiny súhlasiť a prijať ho za člena rodiny, aby sa neskôr predišlo hádkam. Pre psíka by boli hádky stresujúcou situáciou.

                    473831q6hd9jrorv.gif

 Je potrebné si dobre zvážiť plemeno ako aj velkosť psíka a všetky pozitíva a negatíva daného plemena. Mini a malé plemená napr. mini yorkshire terriér alebo chiuaua nie sú vhodné vzhladom na ich drobný vzrast pre malé deti. Deti ešte nemajú dobre vyvinutý cit a malého psíka môžu považovať za hračku. Deti s hračkami s veľkou obľubou búchajú o zem a hádžu ich. Psíkovi môžu veľmi ľahko ublížiť a tak spôsobiť vážne zranenia, dokonca aj smrtelné. Pre deti sú vhodnejšie skôr stredné plemená.

                                              amensdier29dp9.gif

 Je potrebné myslieť aj na to, aby psík nebol väčšinu dňa sám . Stále by mal byť niekto doma. Pokial je majiteľ do poobedia v práci mal by aspoň na obed ak mu to je umožnené ísť domov. Psíkovi tak rýchlejšie prejde čas nudy a nekonečného čakania na majiteľa. V opačnom prípade niektoré psy si krátia čas rôznymi nežiadúcimi činnosťami, alebo štekaním. 

                                                  0251.gif

Pred kúpou psíka si musíte zvážiť aj vami poskytnuté podmienky psíkovi. Pes v žiadnom prípade nesmie byť celý deň niekde uviazaný.

                                               13.gif

 Psík by nikdy nemal byť darčekom. Každý sa má rozhodnúť sám, či chce alebo nechce psa. Darované psíky často končia vyhodené mimo mesta, na okraji dedín alebo v útulkoch.  Tomuto je potrebné v každom prípade predchádzať. 

                                      

 Je potrebné sa rozhodnúť, či máte záujem o šteniatko, alebo o dospelého psa. Malé šteniatko je treba pravidelne niekoľko krát denne kŕmiť, vodiť von na prechádzky a vyšpiniť sa ako aj vychovávať (zoznamovať s neznámimi predmetmi, miestami, zvieratami, ľuďmi, ...).  Podstatné je aj zvoliť si pohlavie psíka.  

                                                     55.gif

 Kupujúci sa nemôže cítiť dotknuto, keď mu majiteľ psíka ktorého chce kupca kúpiť kladie veľa osobných otázok. Chovateľ má ku každému šteniatku vytvorený vzťah a chce sa len uistiť, že jeho šteniatko o ktoré sa staral od narodenia pôjde do správnych rúk. Pre každého dobrého chovateľa je veľmi bolestivé, keď sa dozvie, že so psíkom, ktorého pred časom predal na prvý pohľad príjemnym a dobrým ľuďom je zaobchádzané zle.

                                                   493948k02iy63i3p.gif

 Nový pes musí prísť do stabilného prostredia, kde aspoň niekoľko dní po jeho príchode niesú väčšie zmeny.

Cena za ktorú psíka kúpite je zanedbateľná oproti tomu, koľko peňazí do psíka po celý jeho život investujete. Psík potrebuje aj žrať, aby bol zdravý potrebuje kvalitné granule. Psíka treba pravidelne odčervovať a očkovať a keď sa vyskytne nejaké ochorenie, treba ho liečiť a to nieje ani zďaleka lacná záležitosť.

                                                 

 Pokial sa rozhodnete pre fenku a chcete mať aj šteniatka, mali by ste rátať aj s tým, že sa nemusí vedieť sama okotiť a bude potrebovať cisársky rez. Máloktorá mini fenka yorkshire terriéra sa vie sama okotiť.

Ešte pred zadovážením psíka by ste si mali premyslieť, či chcete čistokrvného psíka, alebo kríženca. Či chcete chodiť s psíkom na výstavy a psíka uchovniť, či chcete psíka pre radosť a stačí vám aj psík bez papierov o pôvode, alebo či chcete psíka z útulku.

Najlepšie je kúpiť šteniatko z dobrého a zdravého chovu od dobrého chovateľa. V žiadnom prípade nekupujte šteňa na zvieracích trhoch, od pouličných predajcov, alebo od človeka na ktorého sa neskôr neviete nakontaktovať. Každý dobrý chovateľ vám musí dať na seba kontakt a malo by byť jeho povinnosťou vás oboznámiť a poučiť o starostlivosti o šteniatko daného plemena. Každé plemeno si vyžaduje trochu odlišnú starostlivosť.  

                                    62.gif

 

                   

   

                      Výber pohlavia

 

Pred kúpou si ešte musíte zvážiť, či chcete fenku, alebo psíka.

Sučka sa hodí viac k rodine. Je citlivejšia, prítulnejšia a tolerantnejšia. Pri kúpe fenky si treba byť vedomý, že sa dvakrát ročne hára. Háranie trvá približne tri týždne.  

Psík je dominantnejší, viac samostatnejší a vyžaduje si viac času a pri výcviku pevnejšiu ruku. Psík ocikáva stromy, steny, rohy domu a značkuje si svoje teritórium. Je potrebné si zvážiť, či chcete psíka do bytu, alebo na dvor a tomu prispôsobte veľkosť psíka. Vyberte si, či chcete psíka dlhosrstého, alebo krátkosrstého.

                           784263t8zn6efm0g.gif

 

                 

  

                       Výber plemena

 

Poznáme veľa psích plemien, tak si je z čoho vyberať. Výber plemena by ste mali prispôsobiť podľa toho, na aký účel chcete psíka mať. Výber prispôsobte aj sebe, aby mohol psík byť čo najčastejšie s vami a trávil s vami aj volný čas a záujmi. Výber psa treba prispôsobiť človeku, ktorý sa bude o psíka starať a tráviť s ním najviac času. Športovci by si mali vybrať skôr športového psa a nie napr. buldočka, polovníci by si mali voliť polovné plemeno a domasedi plemeno nenáročné na dlhé prechádzky. Treba si tiež zvážiť, či chcete psíka na stráženie, obranu alebo chcete psíka ako domáceho miláčika. Správny výber plemena je prvým úspechom. Je potrebné si uvedomiť, že žiadny pes sa nenarodí zlý. Pes sa stáva zlým zlou a neprimeranou výchovou, alebo často aj žiadnou výchovou. Takéto psy sa stávajú nebezpečenstvom pre svoje okolie. Ľudia hovoria, že niektoré plemená netreba cvičiť, je to hlúposť, každé plemeno potrebuje výcvik prislúchajúci danému plemenu. Keď počujeme v médiach, že pes napadol alebo usmrtil človeka, mnohý obviňujú psa a žiadajú jeho utratenie. V prvom rade by mal byť potrestaný jeho majiteľ, lebo práve on je zodpovedný za správanie svojho psa! On z krásneho a milučkého šteniatka stvoril agresívnu a neovládateľnú beštiu! Hovorí sa aký pán taký pes, alebo pes je zrkadlom svojho majiteľa, alebo podľa psa spoznáš aj jeho majiteľa. Skúsenosti potvrdili, že je to naozaj pravda. Mnohý podľa jedného psa odsúdia celé plemeno. Pamätajte si, žiadne plemeno nieje zlé, všetko závisí len od výchovy aká sa psovi dostane. Dôležitá je aj socializácia psíka (vychádzanie si s inými zvieratami), začíname v rannom veku hneď po kúpe šteniatka.

                                               

 

                 

 

                      Kúpa šteniatka

 

 Keď ste sa už rozhodli aké plemeno a pohlavie šteniatka chcete môžete ísť k chovateľovi. Skôr ako si budete vyberať šteniatko, poriadne si pozrite jeho rodičov. Ak nespĺňajú vaše predstavy o vzhľade a temperamente, chovateľovi sa poďakujte a odíďte. Ak rodičia vyhovujú vašim predstavám, je na čase, aby ste si mohli pozrieť aj šteniatka. Pozor, neunáhlite sa pri výbere. Najprv pozorujte šteniatka z diaľky. Podľa správania šteniatok vieme odhadnúť, akú povahu bude mať šteniatko v dospelosti. Dominantné šteniatko sa pravdepodobne rozbehne k vám ako prvé. Vybrať si toto šteniatko nemusí byť práve šťastné riešenie. Dominantné šteniatko si bude chcieť svoje vedúce postavenie zachovať aj v dospelosti. Výcvik takéhoto psíka je ovela náročnejší. Nikdy si nevyberte bojazlivé, alebo nervózne šteniatko. Takíto psík potrebuje väčšiu starostlivosť a ťažšie sa s ním nadvezuje komunikácia. Nenechajte sa zaslepiť prvým dojmom, alebo simpatiou. Vyberte si radšej šteniatko, ktoré bystro reáguje na vaše podnety a správa sa suverénne. Zo začiatku môže byť toto šteniatko trochu plaché, ale rýchlo sa osmelí.

 

                                          2.gif

 

                  

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk

TOPlist